Dane kontaktowe

Kolizja drogowa/wypadek drogowy – przestępstwo czy wykroczenie ?

images

Codziennie na polskich drogach dochodzi do kolizji drogowych oraz wypadków. Wiele osób stosuje oba pojęcia zamiennie, jako synonimy. Czy to błąd ? Adwokat Rybnik Agnieszka Woszczyna wyjaśnia.

Kolizja to zdarzenie podczas którego uczestnicy nie odnieśli żadnych obrażeń lub obrażenia, w związku z którymi czas powrotu do zdrowia bądź ewentualny pobyt w szpitalu jest nie dłuższy niż 7 dni.  Jeśli natomiast podczas zdarzenia drogowego co najmniej jeden uczestnik został poważnie ranny, tj. czas powrotu do zdrowia bądź jego hospitalizacji wynosi powyżej 7 dni lub odniósł śmiertelne obrażenia, to mamy do czynienia z wypadkiem drogowym. Potocznie kolizję drogową określa się terminem „stłuczka”.

Podkreślić należy, iż spowodowanie wypadku drogowego jest przestępstwem opisanym w art. 177 kodeksu karnego, natomiast spowodowanie kolizji jest wykroczeniem opisanym w art. 86 kodeksu wykroczeń.

Rozróżnienie tych dwóch pojęć oraz odpowiednie zakwalifikowanie zdarzenia, jako kolizji lub wypadku drogowego ma istotne znaczenie dla odpowiedzialności karnej sprawcy. W większości przypadków, przy kolizji, nie ma potrzeby wzywania policji, jeśli sprawca przyznaje się do winy, a uczestnicy są zgodni co do jej przebiegu, nie występują również przy tym wątpliwości co do stanu trzeźwości uczestników. W przypadku wezwania ma miejsce zdarzenia policji, przy braku wątpliwości co do przebiegu zdarzenia oraz poniesionych przez uczestników obrażeń, sprawca zostanie ukarany mandatem karnym, a w przypadku odmowy jego przyjęcia, zostanie złożony do sądu wniosek o ukaranie. Jeśli natomiast doszło do wypadku drogowego, konieczne jest wezwanie na miejsce policji, a odpowiedzialność sprawcy będzie ustalana w drodze postępowania karnego.

Czy odmowa przyjęcia mandatu za spowodowanie kolizji pozwala uniknąć punktów karnych ?

Oczywiście, że nie. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu dokonuje się tzw. tymczasowego wpisu punktów karnych do ewidencji. Jeśli naruszenie zostanie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, punkty karne z tymczasowych stają się ostateczne.

Wróć