Dane kontaktowe

Zakłócanie „ciszy nocnej”

images

Zapewne każdy w swoim życiu doświadczył sytuacji, gdy cisza nocna została zakłócona przez imprezy sąsiadów, głośne odtwarzanie muzyki bądź inne zachowania.

Omawiając problem dotyczący zakłócania spokoju wskazać przede wszystkim należy, iż w polskim porządku prawnym nie występuje pojęcie „ciszy nocnej”. To powszechnie używane pojęcie należy do tzw. prawa zwyczajowego.

Czy w takim razie „cisza nocna” musi być w naszym kraju respektowana ?

Zwrócić należy uwagę na art. 51 kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Wskazany przepis posługuje się zatem pojęciem zakłócania spoczynku nocnego.

Organami właściwymi do ukarania osoby zakłócającej spoczynek nocny jest Policja oraz Straż Miejska. Chcąc uzyskać pomoc w tym zakresie należy zadzwonić na odpowiednie numery alarmowe.  Z uwagi na relacje sąsiedzkie warto jednak w pierwszej kolejności przeprowadzić rozmowę np. z sąsiadem, który zakłóca spokój zbyt głośnym przyjęciem.

Warto wiedzieć, że skoro „cisza nocna” nie jest pojęciem prawnym, to kwestia godzin, w których „obowiązuje cisza nocna” również nie została uregulowana przez polskie prawo. Najczęściej wynika ona z wewnętrznych uregulowań w postaci np. regulaminów hoteli, wspólnot mieszkaniowych i wyznaczana jest pomiędzy godziną 21:00 a 7:00 rano bądź 22:00 a 06:00 rano.

Pamiętać należy, iż do zakłócania spokoju bądź porządku publicznego może dojść nie tylko w nocy.  Najczęściej zdarza się, iż dochodzi do naruszenia spokoju w ciągu dnia przez pracującą ekipę remontową. Mając na uwadze powyższe, celem uniknięcia wizyt policji, należy uprzedzić sąsiadów o planowanym większym remoncie i możliwymi, związanymi z nim niedogodnościami.

W przypadku wystąpienia zachowań zakłócających spokój właścicielowi nieruchomości przysługuje również ochrona zagwarantowana przez przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 144 kodeksu cywilnego właściciel nieruchomości zobowiązany jest przy wykonywaniu swojego prawa powstrzymać się od działań, które zakłóciłyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno – gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych (tzw. immisje). W przypadku wystąpienia immisji, pokrzywdzony ma możliwość wystąpienia z roszczeniem cywilnym.

Sylwester a zakłócanie „ciszy nocnej”.

W Polsce panuje zwyczaj, zgodnie z którym w Sylwestra nie obowiązuje cisza nocna.

 

Wróć