Dane kontaktowe

Jak sprawdzić, czy ktoś jest poszukiwany listem gończym ?

images

Zdarza się, iż mimo zmiany sposobu życia, niektóre osoby obawiają się konsekwencji w związku ze swoją przeszłością karną. Najczęściej problem pojawia się w przypadku długoletniego zamieszkiwania poza granicami kraju i chęcią odwiedzenia rodziny, czy też znajomych np. w okresie świątecznym. Osoby takie odczuwają zazwyczaj obawę o to, czy nie zostaną zatrzymane np. na lotnisku, w związku z błędami popełnionymi w przeszłości.

W tym miejscu wskazać należy, że istnieje możliwość zweryfikowania, czy dana osoba jest poszukiwana listem gończym poprzez ogólnodostępną wyszukiwarkę: https://poszukiwani.policja.pl/. Baza ta jest aktualizowana i uzupełniana o nowe wpisy, jednak rejestr nie zawsze jest aktualizowany na bieżąco. W związku z tym brak figurowania w rejestrze nie daje pewności, że nie istnieje list gończy dotyczący osoby wyszukiwanej.

Z uwagi na powyższe, pewniejszym sposobem na zweryfikowanie, czy dana osoba jest poszukiwana listem gończym, jest wystąpienie o udzielenie przedmiotowej informacji do Krajowego Rejestru Karnego. Wniosek o udzielnie informacji z Krajowego Rejestru Karnego można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika. Uzyskanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego daje pewność, co do istnienia danego listu gończego ale przede wszystkim pozwala na ustalenie, w związku z jaką sprawą dana osoba jest poszukiwana.

Podkreślić również należy, iż  wydanie listu gończego jest możliwe jedynie wobec osoby, wobec której wcześniej wydano postanowienie o tymczasowym aresztowaniu, a podejrzany lub oskarżony się ukrywa. List gończy może zostać wydany zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, postępowania sądowego, jak i na etapie postępowania wykonawczego, np. w przypadku gdy skazany nie stawił się do odbycia kary pozbawienia wolności.  List gończy ma zastosowanie jedynie w kraju jego wydania. Poszukiwania poza krajem mogą być natomiast prowadzone na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, zwanego potocznie międzynarodowym listem gończym.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, list gończy może zostać uchylony na podstawie decyzji prokuratora. Po przesłuchaniu poszukiwanego prokurator może uchylić tymczasowe aresztowanie bądź zmienić je na inny środek zapobiegawczy.  Jeśli prokurator nie zdecyduje się na uchylenie tymczasowego aresztowania bądź jego zmianę na inny środek zapobiegawczy, to decyzję w zakresie dalszego jego stosowania podejmie sąd.  W przypadku poszukiwania listem gończym na etapie postępowania wykonawczego często istnieje możliwość jego uchylenia poprzez np. zapłatę zaległej grzywny, złożenie wniosku o odroczenie wykonania kary bądź wyrażenie zgody na wykonanie jej w systemie dozoru elektronicznego.  Każdy przypadek wymaga jednak indywidualnej analizy, w celu podjęcia skutecznych czynności.

Wróć