
Niealimentacja w Rybniku
18 Lut 2025
Wiedzą powszechną jest, iż każdy ma prawo do odmowy przyjęcia mandatu karnego, a w konsekwencji sprawa trafi do rozpoznania przez sąd rejonowy. Często jednak np. pod wpływem emocji, kierowcy przyjmują mandat, zgadzając się tym samym z oceną zdarzenia dokonaną przez funkcjonariusza policji, a gdy emocje i stres opadną uznają, że decyzja była pochopna i nie zgadzają się z oceną sytuacji dokonaną przez policjanta.
Czy można jeszcze w tej sytuacji coś zrobić ?
Istnieje możliwość odwołania się od mandatu karnego poprzez złożenie w terminie do 7 dni od przyjęcia mandatu wniosku do właściwego sądu rejonowego o uchylenie mandatu karnego. Wniosek ma prawo złożyć ukarany lub jego przedstawiciel ustawowy/opiekun prawny (jeśli ukarany ma poniżej 17 lat, jest ubezwłasnowolniony) .
Złożenie wniosku o uchylenie mandatu karnego możliwe jest w kilku sytuacjach, np. gdy działanie nie było wykroczeniem, gdy wykroczenie było popełnione w obronie koniecznej lub stanie wyższej konieczności lub popełniła je osoba z zaburzeniami psychicznymi lub poniżej 17. roku życia.
Sąd rozpozna złożony wniosek poprzez wydanie na posiedzeniu postanowienia o uchyleniu mandatu albo odmowie jego uchylenia. Od postanowienia sądu nie przysługuje odwołanie.
autor: Adwokat Rybnik Agnieszka Woszczyna
Wróć