Zakłócanie „ciszy nocnej”
05 Sie 2024
Sąd wydał wyrok, którym wymierzył karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Wyrok uprawomocnił się. Czy coś można jeszcze zrobić aby nie odbywać kary w jednostce penitencjarnej ?
Tak, skazany ma możliwość ubiegania się o odroczenie wykonania kary bądź o udzielenie zezwolenia na odbywanie jej w systemie dozoru elektronicznego. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek do sądu.
O czym należy pamiętać ?
Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres maksymalnie jednego roku. Po upływie okresu odroczenia skazany musi wykonać orzeczoną karę pozbawienia wolości. W wyniku zmiany przepisów nie ma już możliwości zawieszenia wykonania orzeczonej kary pozbawienia wolności po upływie okresu odroczenia.
W przypadku systemu dozoru elektronicznego skazany ma obowiązek przebywać w mieszkaniu ustalonym przez sąd jako miejsce wykonywania kary, a może je opuszczać tylko w ściśle określonych godzinach ustalonych w postanowieniu sądu, oraz w ściśle określonym celu np. wykonywania pracy (maksymalnie 12h/dzień). Zachowanie skazanego jest nadzorowane pośrednio przez kuratora sądowego, a bezpośrednio przy pomocy specjalnych urządzeń elektronicznych. W tym celu na rękę lub nogę osoby odbywającej karę zakładany jest nadajnik a w miejscu odbywania kary postawione jest specjalne urządzenie monitorujące, czyli odbiornik.
Z powyższego wynika zatem, iż pozytywne rozpatrzenie wniosku o odroczenie wykonania kary skutkuje jedynie przesunięciem terminu rozpoczęcia wykonywania kary pozbawienia wolności (rozpoczęcie wykonywania kary nastąpi dopiero po upływie okresu odroczenia), natomiast odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego skutkuje uznaniem jej za wykonaną bez konieczności jej odbywania w jednostce penitencjarnej.
Należy przy tym pamiętać, że odroczenie przez sąd wykonania kary pozbawienia wolności oraz udzielenie zezwolenia na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego następuje w przypadku spełnienia przez skazanego ściśle określonych przesłanek, które są odmienne dla obu instytucji.
W każdej sprawie należy zatem przeanalizować wszelkie okoliczności związane z sytuacją osobistą i rodzinną skazanego, a także okoliczności związane z popełnionym przez skazanego czynem i na tej podstawie zdecydować, złożenie którego z wniosków jest zasadne. W niektórych przypadkach zasadnym jest bowiem złożenie obu wniosków.
Niemniej jednak, bez względu na dokonany wybór pomiędzy dwoma powyższymi instytucjami należy bezwzględnie pamiętać o złożeniu jednocześnie do sądu wniosku o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności do czasu rozpoznania wniosku o odroczenie wykonania kary/udzielenie zezwolenia na wykonywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. W związku z nowelizacją przepisów, od stycznia 2023r. sąd bowiem nie wzywa skazanego do odbycia kary w terminie i miejscu wyznaczonym, a zarządza niezwłoczne zatrzymanie i doprowadzenie skazanego do jednostki penitencjarnej.
W sprawach dotyczących odroczenia wykonania kary oraz udzielenia zezwolenia na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego istotne jest aby złożyć stosowne wnioski do sądu niezwłoczne po uprawomocnieniu się wyroku. W przeciwnym razie sąd może zarządzić doprowadzenie skazanego do jednostki penitencjarnej jeszcze przez rozpoznaniem złożonych przez niego wniosków.
W celu skorzystania z powyższych rozwiązań warto skonsultować się z prawnikiem, który doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie. W ramach prowadzonej przeze mnie Kancelarii prowadzę sprawy dotyczące odroczenie wykonania kary oraz udzielenie zezwolenia na wykonanie kary w systemie dozoru elektronicznego.
Wróć